Naujienos
Šiaurės šalių bibliotekų savaitė „Žiema Šiaurėje“

Žiema Šiaurėje

 

                      Lapkričio 11 d. vakare susirinko Alizavos pagrindinės mokyklos bendruomenė į  tradicine tapusią, daugelio moksleivių labai laukiamą, Šviesos ir žodžio šventę, pagrindinį Šiaurės šalių bibliotekų savaitės akcentą. Šių metų savaitės tema- Žiema Šiaurėje. Žiema- tai tamsa, šaltis, jaukus namų židinys, žvakučių liepsnelės, Kalėdų laukimas, vaišės, dovanos.

                      Įspūdingą žiemos šokį susirinkusiems pademonstravo jaunosios šokėjos: Viktorija Bartkevičiūtė (7 kl.), Vaiva Kučinskaitė (7 kl.), Kotryna Baronaitė (8 kl.),Laura Bartkevičiūtė (8 kl.), Liveta Užusienytė (8 kl.), Viktorija Vareikaitė (8 kl.). Šokio kompoziciją sukūrė ir šokti merginas išmokė mokytoja Irmina Puipaitė- Narbutienė.

                      Angelų konkursas

                      Į šventės išvakarėse skelbtą „Gražiausio angelo konkursą“ atsiliepė ne tik mokiniai, bet ir jų mamytės, pagaminusios nepaprasto grožio angelų ir angelėlių. Gražiausiais angelais išrinkti Editos Paslauskienės ( iš siūlų), Lijanos Baronienės ( iš vielutės) ir Jolantos Užusienienės ( iš lino ir šiaudelių). „Mielo angelėlio“ nominacija suteikta Rimos Jonutienės iš plonų siūliukų nertam, „Degančio angelo“- mokytojos Romaldos Likienės iš polietileninės plėvelės suvyniotam, „Žavių angelėlių“- mokytojos Gražinos Kigaitės iš popieriaus iškirptiems. Pradinių klasių tarpe gražiausius angelus kartu su mamytėmis pagamino Rusnė Baliūnaitė ( auksinį!), Aurita Trasikytė (medžiaginį!), Adelė Baronaitė ( originalų!). Nuostabias angelų kompozicijas, savo mokytojos Aivos Janušauskienės padedami, sukūrė antrokai ir trečiokai. Vyresniųjų mokinių tarpe- gražiausi angelai: Rugilės Kigaitės ( iš medžio išdrožtas!), Klementinos Pūkaitės (sidabrinis!), Kotrynos Baronaitės (iš ryžių!), Kamilės Bartkevičiūtės ( iš vatos!).

                      „Sila. Istorija apie klimato kaitą“

                      Mielų angelėlių prieglobstyje susėdome paklausyti Grenlandijos rašytojos Lanos Hansen knygos „Sila. Istorija apie klimato kaitą“ ištraukos. „Gamtai iškilo pavojus! Žmonių automobiliai ir fabrikai taip stipriai teršia orą, kad žemėje darosi vis šilčiau ir šilčiau. Gyvūnams vis sunkiau išgyventi Arktyje, o ledynai tirpsta ir gali viską apsemti.“ Veiksmas vyksta fantazijos ir tikrovės paribiuose. Pagrindinis veikėjas Tulugakas turi apsaugoti gamtą nuo taršos. Tam jis privalo įteikti kelionės per Grenlandiją metu sutiktų gyvūnų dovanas Jūrų Motinai. Pagal seną Grenlandijos padavimą Jūrų Motinai turi būti pranešta, kai žmonės ims elgtis neatsakingai ir pradės be reikalo švaistyti gamtos išteklius.

                      Tekstą žvakių šviesoje skaitė septintokas Laurynas Vareika, dešimtokai: Kučinskas Šarūnas, Aldas Kavaliauskas, Ernestas Isajevas ir Vygantas Vareika. Literatūrinę kompoziciją paruošė lietuvių kalbos mokytoja Jūratė Kuliukienė.

                      Skaidrių konkursas „Šiaurietiški peizažai“

                      Labai gražu žiemą ir Lietuvoje, na o šiaurietiški kraštovaizdžiai tiesiog akį veria.           7- 10 klasių mokiniai informatikos mokytojos Rasos Šlekienės paraginti sukūrė skaidres su puikiaisiais Šiaurės šalių vaizdais. Savo sukurtomis skaidrėmis mokiniai gražiai papuošė renginį. Vertinimo komisija (anglų kalbos mokytoja Daiva Miciūnienė, priešmokyklinės grupės vadovė Rima Dyraitė, abiturientas Konstantinas Pūkas) paskelbė geriausius „Šiaurietiškų peizažų“ autorius. Tai Gintaras Vasiliauskas (7 kl.), Viktorija Vareikaitė (7 kl.) ir Viktorija Bartkevičiūtė (8 kl.). Būrelis mokinių sukūrė šmaikščius patarimus, kaip išgyventi siaučiant pūgai, kaip išgyventi vandenyje, kaip elgtis žiemą, nemačiusiems  žiemos ir kt.  Geriausiais patarimų autoriais išrinkti Kučinskas Šarūnas (10 kl.) ( apie suomiškas saunas), Laurynas Vareika (7 kl.) ( kaip išgyventi siaučiant pūgai), Ernestas Isajevas ( kaip šiauriečių vairuotojai pasiruošia žiemai). Klementina Pūkaitė (10 kl., Konstantinas Pūkas ( gimnazijos IV kl.) ir Dalė Miknevičiūtė (gimnazijos III kl.) sukūrė linksmus filmukus

„Patarimai nemačiusiems žiemos“.

                      Angliškos dainos konkursas „Žiemos pasaka“

                      Gerokai prieš šventę anglų kalbos mokytojos Daiva Pūkienė ir Daiva Miciūnienė pakvietė mokinius į angliškos dainos apie žiemą konkursą. Mokytojos padėjo mokiniams pasirinkti dainas ir pasiruošti šventei. „Žiema- šalta, bet mes laimingi žaisdami sniege“,- dainavo šventėje ketvirtokai. Mokiniai dainavo apie snaiges, apie Rudolfą Raudonnosį, apie Kalėdas, apie alkaną vilkę ir t.t. Vertinimo komisija išrinko geriausius angliškos dainos atlikėjus: aštuntokes – Livetą Užusienytę, Laurą Bartkevičiūtę ir Viktoriją Vareikaitę (“ She Wolf“); dešimtokę Klementiną Pūkaitę ir aštuntokę Kotryną Baronaitę ( “Back to december“); ketvirtokę Rusnę Baliūnaitę („Rudolfas Raudonnosis“), Aistę Zablockytę („Snowflakes“)ir Viktorijos Vareikaitės (8 kl.) bei Dalės Miknevičiūtės (gimnazijos III kl.) duetą ( „Ei, pažadink laimę, dabar žiema!“).

 

                      Visų konkursų nugalėtojai pradžiuginti renginio rėmėjos UAB „Kraštupėnai“ savininkės Birutės Ruzgienės dovanotais „Baltaisiais sniegeliais“ .

 

                      Netradicinė geografijos pamoka „Šiaurės šalių gamta“

                      Netradicinė jau vien dėl to, kad pamokoje dalyvavo visi 6-10 klasių mokiniai. Pamokos dalyvius mokytoja Inga Inapienė suskirstė į 6 grupes (pagal batų aukštį). Kiekviena grupė turėjo žemėlapyje surasti ir nuspalvinti Šiaurės Europos šalis. Vieni jų rado tris, kiti- keturias, treti- penkias. Mokytoja Inga, apibūdinusi kiekvienos šalies ypatumus, parodė labai gražių  vaizdų iš kiekvienos jų. Nuostabų Norvegijos kraštovaizdį, jos garmančius krioklius, Lokių salą, Nordkapo kyšulį ( šiauriausią Europos tašką). Paslaptingosios ledo salos- Islandijos- ugnikalnius ir geizerius. Miškingosios Švedijos įspūdinguosius šcherus ( mažutės salos ir uolos stūksančios netoli krantų). Ežeringosios Suomijos pelkes ir spalvotąją tundrą. Danijos vėjo jėgaines ir Grenlandijos salą su nuostabiąja Šiaurės pašvaiste.

                      Mokiniai pagal duotus žodžius kūrė linksmus ketureilius, piešė įsimintiniausius Šiaurės šalių gamtinius kraštovaizdžius. Viena grupė įamžino ledkalnį, kita- didžiuosius riedulius. Dar kiti pavaizdavo Lokių salą, gėlėtąją Suomijos vasarą ir t.t. 

                      Šventė Kupiškyje

                      Alizavos mokyklos mokiniai, mokyklos konkursų nugalėtojai, koncertavo Kupiškio rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vykusioje šventėje „Žiema Šiaurėje“. Mokiniai šoko, savo sukurtas skaidres ir filmukus demonstravo, dainavo ne tik suomiškiesiems troliams ( Vaikų literatūros skyriaus darbuotojos), bet ir Noriūnų pagrindinės mokyklos mokiniams bei Kupiškio miesto vaikams. Po gražių pasirodymų visi vaišinosi trolių arbatėle, gardžiavosi šiaurietiškais pyragais.

 

                      Skriete praskriejo malonių įspūdžių savaitė, praturtinusi ir mažus ir didelius naujomis žiniomis bei smagiomis emocijomis.

                     

Danutė Miknevičienė, Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė