Naujienos
Skaitytojų protų mūšis nuotoliniu būdu

Siekdamas sudominti paauglius vertingų knygų skaitymu, Kupiškio r. Alizavos pagrindinės ir Kupiškio r. bendrojo ugdymo mokyklų bibliotekininkų metodinio būrelio kolektyvas, šių metų sausio mėnesį paskelbė tarpmokyklinio skaitytojų protų mūšio nuostatus. Skaitymams parinktos neeilinės knygos – lietuvės Kotrynos Zylės mitologinis romanas „Sukeistas“ (išrinktas į geriausių 2019 metų paauglių knygų ketvertuką) ir distopinis amerikiečių rašytojos Lois Lowry „Siuntėjo“ knygų ciklas, kviečiantis įsivaizduoti, koks galėtų būti mūsų pasaulis ateityje ir kas tuomet būtų vertinama.

Pageidavusioms skaitymuose dalyvauti mokyklų bibliotekoms išsiųsti knygų komplektai ir surengti skaitymai. 7–10 klasių mokiniai ne tik skaitė, bet ir žymėjosi patikusias mintis, užsirašė iškilusius klausimus. Jaunuoliai ruošėsi ne tik protų mūšiui, bet ir diskusijai su „Siuntėjo“ knygų ciklo lietuviškuoju autoriumi – vertėju Viltaru Alksnėnu (Kęstučiu Urba).

Karantinas sujaukė gražius planus. Protų mūšis vyko nuotoliniu būdu.

Balandžio 24 d. 14 val. prisijungė 30 mokinių – skaitytojų iš Kupiškio r. Alizavos pagrindinės mokyklos, Antašavos mokyklos daugiafunkcio centro, Noriūnų J. Černiaus pagrindinės mokyklos, Kupiškio Povilo Matulionio progimnazijos, Lauryno Stuokos Gucevičiaus gimnazijos ir iš Anykščių r. Traupio pagrindinės mokyklos. Protų mūšio dalyviai turėjo atsakyti į 40 klausimų (po dešimt apie kiekvieną knygą). Mokiniams teko išrinkti ne tik teisingą atsakymą iš 4 variantų, bet ir išsakyti poziciją apie knygų personažus, tam tikrus jų veiksmus, apibūdinti knygas.

Virtualioje erdvėje, protų mūšio dalyviai įvertinti individualiai, realiuoju laiku. Susumavus atsakymų rezultatus, išrinkti dešimt nugalėtojų. Tai Lauryno Stuokos Gucevičiaus gimnazijos Ib klasės mokinės, Orinta Aleknaitė ir Gabija Jankauskaitė, surinkusios po 38 taškus. Anykščių r. Traupio pagrindinės mokyklos mokiniai – dešimtokė Indrė Musteikytė ir devintokas Simas Šimkus, surinkę po 37 taškus, aštuntokas Domantas Švedas, surinkęs 35 taškus, dešimtokė Miglė Mincytė ir devintokė Karolina Kabošytė, surinkusios po 34 taškus. Kupiškio Povilo Matulionio progimnazijos 8 klasės mokinė Fausta Balčiūnaitė, gavusi 32 taškus. Alizavos pagrindinės mokyklos mokinės, dešimtokė Rusnė Baliūnaitė ir devintokė Aida Melaikaitė, surinkusios po 31 tašką.

Mokinių atsakymai nuteikė pozityviai. Džiugina faktas, kad didžioji dalis protų mūšyje dalyvavusių skaitytojų gebėjo apibūdinti knygas. Perskaitytos knygos privertė mokinius susimąstyti, ar tikrai jiems garantuota gera ateitis, kas ją nulems ir t. t.

Štai kaip jaunieji skaitytojai apibūdina Lois Lowry knygą „Siuntėjas“. „Siūlau perskaityti visiems „Siuntėją“, nes tai knyga jauniems, trokštantiems pažinti ir patirti, norintiems maištauti, keisti nusistovėjusias taisykles, ieškoti savo tiesos. Knygos siužetas įtemptas. Iš pradžių nustebina neįprasta aplinka, labai tvarkingai pagal bendras taisykles sudėliotu žmonių gyvenimu. Paskui paaiškėja, kad toji tobula visuomenė išsigimusi ir labai žiauri. Iškyla didžiulis pavojus. Kaip viską pakeisti, ar galima pakeisti?“, „Labai sužavėjo knygos pagrindinis veikėjas. Tai labai stipri asmenybė, sugebėjusi pajausti, mylėti ir gelbėti.“, „Atskleidžiamos knygos vertybės sukaustė širdį.“

„Mėlynoje sruogoje“ aprašoma visuomenė jaunuosius skaitytojus pribloškė žiaurumu. „Talentingi vaikai paimami iš šeimų ir izoliuojami, kad tarnautų tik valdančiųjų tikslams.“ Protų mūšio dalyviai suprato, kad „ši knyga moko, jog reikia bandyti įveikti visus sunkumus. Visi žmonės yra savaip ypatingi. Nereikia nusiminti, kad tau kažkas nepavyko. Reikia siekti savo tikslų, o atsitikus nelaimei nepasiduoti “. Kai kurie įžvelgė ir dabartinę situaciją: „Ir šiandien žmonės nemoka ir nesugeba priimti kitokių, turinčių negalią asmenų“.

„Siūlau perskaityti „Žinianešį“, nes knyga apie tai, kaip kovojama su Blogiu. Jį įveikti gali tik stiprūs ir geri žmonės, suvieniję pastangas.“, „Knyga įkvepia būti nesavanaudžiais ir geraširdžiais.“

„Kotrynos Zylės „Sukeistas“ užbūrė mitologija, nes nebuvau skaičiusi nieko panašaus, kas būtų taip meistriškai susieta su mitologija ir meile.“, „Man patiko mitologijos ir šiandienos gyvenimo sugretinimas.“

Nors ir virtualiai, bet mokinių diskusijas apie perskaitytas knygas išprovokuoti pavyko. Protų mūšio nugalėtojams išsiųsti prizai – po ketvirtąją „Siuntėjo“ ciklo knygą „Sūnus“! Šia knyga autorė užbaigia pasakojimą apie apokaliptinį pasaulį, o skaitytojai tikrai pajaučia skaitymo džiaugsmą.

Danutė Miknevičienė, mokyklos bibliotekininkė